brzuszkowe problemy – zaparcia

Zaparcia potrafią dać się we znaki dorosłym, ale trudności nie sprawia postawienie diagnozy. Sprawa miewa się zupełnie inaczej  przypadku niemowląt i małych dzieci. Należy je różnicować z dyschezją, o której pisałam tutaj i kolką, o której przeczytasz tutaj.

Czym jest zaparcie i jak je rozpoznać?

Zaparcie jest problemem, który dotyka ok. 3 % dzieci, u zdecydowanej większości pierwsze objawy występują przed ukończeniem 12 miesiąca życia.

Ważne! Niemowlę (nie noworodek) karmione mlekiem mamy może wypróżniać się po każdym karmieniu, może też oddawać kał w ilości 1 na kilka dni. I nie ma w tym nic niepokojącego pod warunkiem, że nie pojawiają się żadne dolegliwości w postaci chociażby bólów brzuszka, twardego/wzdętego brzuszka itp.

Sytuacja miewa się nieco inaczej, gdy niemowlę karmione jest mlekiem modyfikowanym, ilość stolców z zasady jest mniejsza. Jeśli jednak malec oddaje kał bez trudności – jako rodzic nie masz więc do czynienia z opisywanym przeze mnie problemem.

Zaparcia nie da się przeoczyć.  Dziecko odczuwa silne dolegliwości bólowe w okolicy odbytnicy, czasem bolesny i twardy jest cały brzuszek, przez co malec płacze. Niekiedy brzdąc obawia się samego aktu oddawania kału, ucieka, chowa się, krzyżuje nóżki, by nie dopuścić do wypróżnienia – możesz wtedy zauważyć bardzo charakterystyczne zabrudzenie na majteczkach u starszaka (u niemowląt jest to objaw mało precyzyjny, ponieważ takie „wpadki” zdarzają się często i wynikają z braku kontroli nad oddawaniem stolca). Kiedy wstrzymywany jest kał dyskomfort odczuwany przez dziecko jest jeszcze większy. Konsystencja oddanego stolca jest bardzo gęsta, zbita (np. w kuleczki), może zawierać krew. O zaparciu mówimy też wtedy, gdy dziecko wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w ciągu tygodnia.

 

Czy moje dziecko cierpi na zaparcia?

Usiądź proszę z kartką w dłoni, przeanalizuj to, co się działo w ciągu ostatniego miesiąca i odpowiedz na pytania umieszczone poniżej:

  • Czy dziecko wypróżnia się rzadziej niż 2 razy w tygodniu?
   nie
   tak
  • Czy konsystencja stolca jest twarda, zbita?
   nie
   tak
  • Czy w kale malucha zaobserwowałaś/-eś krew?
   nie
   tak
  • Czy w trakcie oddawania stolca dziecko płacze?
   nie
   tak
  • Czy dziecko wykazuje zachowania, wskazujące na obawy przed oddawaniem stolca (unikanie nocniczka w przypadku starszych dzieci, płacz, ucieczka, chowanie się)?
   nie
   tak
  • Czy obserwujesz zabrudzenie bielizny kałem minimum 1 raz w tygodniu (ocenić dany objaw należy tylko u dzieci, które potrafią świadomie kontrolować potrzeby fizjologiczne)?
   nie
   tak 

    

    

   Co dalej?

   jeśli odpowiedziałaś/-eś „tak” na więcej niż 2 pytania – udaj się do pediatry i opowiedz o swoich obserwacjach. Konieczne jest ustalenie możliwej przyczyny takiego stanu rzeczy, by podjąć kroki umożliwiające zminimalizowanie problemu oraz ustalenie procesu leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *