czym są porady laktacyjne?

Wena chyba wraca do mnie maleńkimi kroczkami… czas wiec wrócić do oprowadzania po moim świecie. Dziś zapraszam Cię na wycieczkę po poradach laktacyjnych.

Za czasów studenckich moja wiedza laktacyjna, śmiało to można powiedzieć, była niewielka. To były jeszcze czasy, kiedy do główek wbijano nam, jak istotne jest zachowanie diety w okresie karmienia piersią tak, by uniknąć kolek u noworodka. Ba, na wielkich tablicach umieszczonych na ścianach oddziałów można było znaleźć informacje o „zakazanych” i „wskazanych” potrawach. Padały też twierdzenia, że pokarm tworzony jest z produktów spożywanych przez mamy… Prawdziwa przygoda z tym tematem zaczęła się wtedy, gdy na oddziałach położniczych miałam możliwość pracy z kobietami karmiącymi piersią. Widziałam, z czym się zmagają, jak trudno czasem było nie popaść w paranoję serwowaną przez internet i „życzliwe” rady. Choć program studiów był bardzo ubogi, jeżeli chodzi o wiedzę z zakresu laktacji, nic nie powstrzymało mnie przed tym, by poszerzać swoje horyzonty.

Dziś na co dzień zajmuję się kobietami w okresie okołoporodowym. Niedawno zadano mi pytania, które trochę zbiły mnie z tropu, ponieważ odpowiedź na nie zdaje się być oczywista. Pomyślałam więc, że warto udzielić pełnych odpowiedzi również tutaj.

„Czym jest porada laktacyjna?”

Poradnictwo laktacyjne zajmuje się promowaniem karmienia piersią, propagowaniem tego sposobu żywienia jako najlepszego, podejmuje działania, mające na celu rozwiązywanie problemów oraz wątpliwości, dotyczących laktacji. Jest to forma działań, które służą do udzielenia kobiecie wsparcia oraz wyposażenia jej w narzędzia, które umożliwią kontynuowanie karmienia piersią przy obopólnych dla matki i dziecka, korzyściach.

Oprócz fizjologii laktacji, zagadnień związanych z budową piersi, etapami rozwoju tego gruczołu – poradnictwo laktacyjne zajmuje się:
pobudzaniem laktacji (np. po narodzinach wcześniaka, czy też po cięciu cesarskim)

  1. wywołaniem laktacji
  2. ponownym wywołaniem laktacji (relaktacja)
  3. rozwiązywaniem problemów u mamy takich jak:
   – bolesność brodawek,
   – krwawiące, popękane brodawki,
   – płaskie / wklęsłe brodawki,
   – nawał pokarmu,
   – obrzęk piersi,
   – stan zapalny,
   – ropień piersi,
   – niedobór pokarmu,
   – nadmierny wypływ pokarmu,
   – wczesne dokarmianie butelką lub karmienie piersią za pomocą kapturków (cel: rezygnacja z nakładek),
   – karmienie piersią po zabiegach (można karmić tylko jedną piersią np. po zabiegach mastektomii),
   – i wiele, wiele innych…
  4.  rozwiązywaniem problemów ze strony maluszka:
   – trudności w uchwyceniu brodawki,
   – krótkie wędzidełko,
   – zaburzenia ssania,
   – brak lub zbyt niski przyrost masy ciała
   – żywieniem noworodków w okresach chorób
   – i tym podobne…
  5. kłopotami w przystawieniu noworodka / niemowlęcia do piersi
  6. żywieniem bliźniąt / wieloraczków,
  7. metodami odciągania, sposobami przechowywania pokarmu, metodami dokarmiania noworodka
  8. procesem odstawiania od piersi
  9. wsparciem w karmieniu mam, które są nastolatkami,
  10. pomocą kobietom, które z przyczyn niezależnych nie mogą karmić piersią (choroba, utrata dziecka, oddanie maluszka do adopcji…)

Jak sama / sam widzisz – zakres działania tej dziedziny medycyny jest niesamowicie szeroki! Z doświadczenia wiem, że im wcześniej mama zgłosi się po pomoc z chęcią odnalezienia rozwiązania na problem, tym szybciej otrzyma wsparcie, odnajdzie drogę postępowania i będzie w stanie wycofać pewne nieprawidłowości bądź zapobiec konsekwencjom.

Minimalny czas trwania takiej porady to 60 minut. Najkrótsza wizyta, na jakiej miałam okazję być – trwała 90 minut, najdłuższa: 180 minut (ale tutaj odpowiadałam jeszcze jak nosić maluszka, jak go podnosić, przewijać itd.) !

I zaraz zapytasz:

Co można robić tak długo?

W trakcie takiej porady oceniany jest stan mamy, stan maluszka, badane są piersi, badane, ważone i mierzone jest dziecko. Zbierany jest wywiad celem odnalezienia możliwej przyczyny problemu. Rozmowy czasem są bardzo długie. To nie jest tak, że wpadam do mieszkania na przysłowiowych 5 minut, by rzucić receptą i wyjść. Nie! Tu chodzi o coś więcej! Jeśli mama ma otrzymać kompleksową wiedzę to potrzebuje czasu! Potem zazwyczaj daję możliwości wyboru postępowania, pokazuję, jakimi działaniami można wyleczyć dany problem, jak mu zapobiegać w przyszłości. Zazwyczaj po pierwszej wizycie następuje wizyta kontrolna. Rzadko zdarza się, by problem miał charakter długofalowy i wymagał kilku spotkań (choć i to się może zdarzyć).

Poradnictwo laktacyjne ma na celu odnalezienie takiego rozwiązania, które mama i dziecko akceptują. Tutaj nie ma miejsca na ocenianie nawet wtedy, gdy mama nie chce karmić piersią (zwłaszcza wtedy!). Kiedy jest wsparcie – wszystko zaczyna wyglądać zdecydowanie bardziej kolorowo i czynność, która wydawała się trudna – nagle staje się prosta i… ulubiona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *