karmienie piersią odbiera wolność?

W dalszym ciągu trwa Ważny Tydzień – Międzynarodowy Tydzień Karmienia Piersią. Ale ważny nie dlatego, by kogoś terroryzować i zmuszać do laktacji. Ważny dlatego, że w końcu świat zaczyna chwalić to, co naturalne i dobre. Laktoterroryzm zarzuca się takim osobom jak ja (chociaż nie mam z nim nic wspólnego), które mają wiedzę medyczną popartą dowodami naukowymi. Zarzuca się także tym kobietom, które karmią piersią, chociaż jest ich zdecydowanie mniej niż tych, które podają dzieciom sztuczną mieszankę.
Ale nie o tym dzisiaj. Dzisiaj o tym, że trzeba odrzucić fałszywie istniejący mit, wg którego to karmienie piersią ogranicza młode kobiety.

Współcześnie dla każdego człowieka najważniejsza jest szeroko rozumiana wolność. Mężczyzna i kobieta są wolni, czynią co chcą i kiedy chcą. Odrzucają to, co niewygodne i niepraktyczne. Straszy się przyszłych rodziców trudami jakie niesie karmienie piersią.

„nie będziesz mogła nigdzie wyjść. Będziesz ograniczona, odizowalana od całego świata”

Błąd ❗ To nie kp odmienia życie. Dziecko to robi ‼️ Na tyle mocno, na tyle silnie, że wymaga zmiany hierarchii wartości. To już nie potrzeby rodzica stoją na pierwszym planie na początku, lecz potrzeby podstawowe małego Człowieka. Jedną z nich jest zaspokojenie głodu i pragnienia. Karmienie piersią zaspokaja obydwie te potrzeby i jeszcze jedną! Poczucie bliskości – dla noworodka Ono i Mama to wciąż jedno. Dziecko traci poczucie pewności siebie, kiedy Mamy nie ma. To naturalne. To prawidłowe. Nie jest ograniczeniem, wymaga jedynie odrobiny samodyscypliny w pierwszych miesiącach i przekonania, że dla Dziecka to jest NAJLEPSZE!

„a kiedy czas dla siebie? Na swoje życie?” pewnie zaraz padnie takie pytanie.

Od chwili narodzin Dziecka życie biegnie inaczej. Ono ma całe swoje życie na oddzielenie się od Ciebie Mamo, na odseparowanie od Ciebie Tato. Na wyprowadzenie się od Was. Ma kilkanaście lat na usamodzielnienie się z Waszą pomocą. I teraz Twoje, Wasze chwile wytchnienia należy wpleść w naturalny, niczym nie zmącony, cudownie fizjologiczny tryb Waszego Dziecka.

Co zrobić przy noworodku? 
👉 odpoczywaj, relaksuj się kiedy Maluch jest przy piersi – unikniesz niedoboru energii
👉 czytaj książki kiedy karmisz, dzięki temu będziesz się nadal rozwijać
👉 pomaluj paznokcie, zrób makijaż kiedy dziecko śpi
👉 idź do kosmetyczki, na zakupy w przerwie między kamieniami. Trudno Ci to zgrać? Poczekaj troszkę, być może maluch i Ty też nie jesteście gotowi na ten krok. Do czasu osiągnięcia gotowości – stwórz dla siebie odrobinę luksusu w domu
👉 Mamo pozwól Tacie opiekować się Dzieckiem, a Ty Tato chętnie to czyń. Kanguruj Maluszka. On naprawdę to lubi!

A kiedy brzdąc podrośnie wszystko stanie się łatwiejsze. Kilkudniowe wyjazdy nie będą problemem! Powrót do pracy? Oczywiście, wracaj! I nie rezygnuj z kp jeśli tego nie chcecie. Najgorszym momentem na odstawianie od piersi jest okres kiedy Dziecko idzie do żłobka, a mama do pracy. To zbyt duży szok, za duży stres. Jeśli chcesz odstawić zrób to wcześniej, ale wierz mi, że nie ma takiej potrzeby! Jesteś w stanie wszystko idealnie połączyć. Rozwijać się. Studiować. Pracować. I wychodzić z Dzieckiem, gdzie tylko masz ochotę.

🤱 Karmienie piersią nie ogranicza!
🍼 Karmienie butelką zaś nie uwalnia!
👶 To Dziecko odmienia życie ❗

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *