niepłodność laktacyjna

Częstym pytaniem, jakie zadają mi panie po narodzinach maluszków jest „jak wygląda płodność po porodzie? Czy to prawda, że karmiąc piersią nie zajdę w ciążę?

Niepłodność laktacyjna, bo tak nazywa się faza fizjologicznej niepłodności, następującej po porodzie jest spowodowana działaniem hormonów, które sprawiają, iż funkcja jajników pozostaje wyłączona. Czas jej trwania uzależniony jest od:
-sposobu karmienia (piersią, mlekiem modyfikowanym, czy też sposobem mieszanym),
-częstości karmień oraz przerw między nimi w przypadku karmienia piersią bądź karmienia metodą mieszaną,
-indywidualnych predyspozycji kobiety.

Jeżeli mama decyduje się konsekwentnie na stałą podaż mleka modyfikowanego bezpośrednio po porodzie owulacja może wystąpić już w 3 tygodniu po porodzie, natomiast miesiączka około 4-5 tygodnia po narodzinach maluszka. Zwróćcie więc uwagę, iż osąd, że najpierw pojawia się krwawienie, a dopiero później owulacja jest błędny.

W sytuacji, gdy mama karmi piersią maluszka warunki niepłodności laktacyjnej są następujące:
-dziecko ma mniej niż 6 miesięcy
-mama karmi wyłącznie piersią minimum 6 razy na dobę
-karmienie w dzień maksymalnie co 4 godziny, dopuszczalna przerwa nocna wynosi 6h
-dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie jest dopajane, ani dokarmiane (nawet najmniejsze ilości innych pokarmów w pierwszych 6 miesiącach życia dziecka zwiększają ryzyko ponownego zajścia w ciążę; wystarczy podaż 30ml/tydzień w 1 miesiącu życia dziecka, 60ml/tydzień w 2 miesiącu życia maluszka bądź 90ml/tydzień miesiącu 3., by metoda niepłodności laktacyjnej nie miała zastosowania),
-maluszek nie korzysta ze smoczka,
-czas karmień ciągu doby powinien wynosić minimum 100 minut.
Ryzyko ponownego zajścia w ciążę jest wówczas niższe niż 2%.

Kiedy metoda niepłodności laktacyjnej (LAM) nie ma zastosowania?
-dziecko ma więcej niż 6 miesięcy, bowiem wprowadzane zostają napoje, pokarmy w postaci papek, pokarmy stałe,
-u mamy wystąpiła miesiączka,
-mama karmiąca wyłącznie piersią wydłużyła czas przerwy powyżej 6 godzin w ciągu dwóch dni w tygodniu bądź jeden raz w tygodni na czas równy lub dłuższy niż 10 godzin,
-dziecko jest dopajane bądź dokarmiane.

Wspomnieć należy również, iż gospodarka hormonalna każdej kobiety jest inna, a więc w innym czasie jajniki podejmują swoją czynność, dlatego należy uważnie obserwować swój organizm.

Sama znam kilka sytuacji, w których mamy karmiące piersią ponownie zaszły w ciążę w pierwszych trzech miesiącach życia. Dla organizmu jest to wówczas ogromne wyzwanie: maleństwo, którym trzeba się opiekować wymaga dużego poświęcenia, natomiast maluszek, który dopiero się rozwija w łonie mamy sprawia, iż jej organizm jest w stanie stałej gotowości.

A wy? Jaką macie różnicę wieku u swoich pociech?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *