odstawienie od piersi

Karmienie piersią i przewidywany czas jego trwania często rozważany jest przez przyszłą mamę jeszcze w trakcie trwania ciąży. Poglądy, dotyczące okresu utrzymywania laktacji kształtują się na podstawie zebranych doświadczeń, obserwacji, opowieści znajomych, a w sytuacji – gdy kobieta spodziewa się drugiego dziecka – również poprzez pryzmat poprzedniego (nie)powodzenia karmienia piersią. Czasem zastanawiam się nad tym, czy sposób, w jaki kobieta była karmiona wywiera wpływ na to, jak chce żywić swojego potomka… być może taka informacja jest rejestrowana przez podświadomość…?

Plany ulegają przemianom, kiedy karmienie jest udane. I choć początkowo zdawać się mogło, iż kobieta będzie karmiła krótko, życie weryfikuje zamierzenia i laktacja trwa dłużej. Niezwykle trudnym jest przewidzieć, kiedy przypada najlepszy okres na odstawienie malca od piersi. Nim jednak podejmiesz taką decyzję-

zadaj sobie trzy podstawowe pytania:

  1. czym jest spowodowana Twoja decyzja
   Poniżej odnajdziesz kilka przyczyn, które obserwuję u kobiet:

    • w początkowych etapach laktacji często problemy specyficzne dla tego okresu (jak na przykład bolesność brodawek) przyczyniają się do tego, że mama odczuwa niechęć. Trudno się dziwić, kiedy dyskomfort związany z przystawianiem malucha do piersi jest tak silny, że mama „skacze na łóżku.” Warto jednak zastanowić się, czy gdyby dolegliwości ustąpiły to decyzja o odstawieniu malucha zostałaby odroczona. Może zamiast podejmować pochopny krok – warto odnaleźć fachowe wsparcie?
    • dziecko jest zbyt duże i „wypadałoby” już zakończyć laktacyjną przygodę. Rozważ kwestie takie jak:
     – czy to społeczeństwo naciska na Ciebie, tłumacząc, że to już najlepszy czas na odstawienie od piersi, bo „Ty już nic tam wartościowego nie masz, a maluch zrobił sobie z Ciebie smoczka”
     – Twoje osobiste zdanie na temat wieku dziecka, w którym karmienie piersią jest do zaakceptowania  (dla każdej z nas granica jest zupełnie inna: jedne panie karmią bardzo krótko np. 1,5 miesiąca, część – rok, inne dwa lata, a niektóre – przedszkolaka – sama musisz ustalić, co dla Ciebie jest dopuszczalne. Ty. Nikt inny)
    • powrót do pracy. Dla niektórych mam jest to czas, w trakcie którego nie widzą innego rozwiązania niż odstawienie dziecka od piersi. A może po prostu go nie znają. Jeżeli chcesz kontynuować karmienie naturalne – poszukaj innych możliwości. Jest wiele kobiet, które łączą laktację z wychodzeniem z domu. Bez uszczerbku dla żadnej ze stron. O tym szerzej pisałam tutaj
    • podjęcie leczenia. Wbrew powszechnemu twierdzeniu, iż leki są zakazane w trakcie karmienia piersią – wiele substancji z powodzeniem można zastosować w okresie laktacji. Jeżeli nie masz pewności, co do danego preparatu – zajrzyj w Laktacyjny Leksykon Leków.
       1. czy jesteś gotowa na podjęcie takiego kroku

        jest to niezwykle ważne, byś dokładnie rozważyła wszystkie plusy i minusy zakończenia laktacji. Przemyśl  je i podejmij świadomą decyzję. Zbyt wczesne odstawienie od piersi (na przykład w sytuacji, gdy to otoczenie wywierało presję na mamie, przez co zdecydowała się na wczesne odstawienie) może zakończyć się poczuciem winy, uczuciem zazdrości na widok innych kobiet, które z powodzeniem kontynuują mleczną drogę. Jeżeli jesteś gotowa – będziesz spokojna, pewna tego, że jest to właściwy krok.

       2. czy jest na niego gotowe Twoje dziecko.

        Maleńki człowiek, który jest karmiony piersią otrzymuje nie tylko pokarm, lecz także niezwykłą bliskość, więź i poczucie bezpieczeństwa. Czasem, wbrew oczekiwaniom mamy, maluch nie jest gotowy na rezygnację z karmienia piersią, buntuje się, gdy mama odbiera mu pierś, krzyczy, złości się. Zrozum, że Twoje dziecko nie robi Ci tego na złość. Jeżeli ma rok – może po prostu psychicznie nie być przygotowanym na rozstanie z piersią. Wówczas warto posłuchać malucha i… pójść na kompromis (moja propozycja: ograniczenie liczby karmień do takiej ilości, którą akceptujesz na pewien czas, a gdy poczujesz gotowość dziecka – wówczas wprowadź całkowite odstawienie od piersi).

Zerknij na koniec artykułu – znajdziesz tam krótką ankietę, która pomoże Ci w podjęciu decyzji.

 

Proces odstawiania dziecka od piersi powinien być stopniowy po to, by nie stanowił traumy dla dziecka. Zbyt gwałtowne odstawienie może wiązać się z rozwojem u dziecka emocji negatywnych, przypominających bunt, a u mamy – obrzmienie piersi i/lub stany zapalne.

Kroki odstawiania od piersi:

       • minimalizacja ilości karmień w dzień – ten punkt nie jest takim trudnym do wykonania, jeśli malec ma już ponad 12 miesięcy i z powodzeniem zostały mu wdrożone inne pokarmy. Na tym etapie możesz wykorzystać naturalną chęć dziecka do uczenia się i zaproponować mu samodzielne jedzenie. Dzieci uwielbiają korzystać z „dorosłych” kubeczków, talerzyków, miseczek… choć równie chętnie wykorzystują własne dłonie. Jeżeli maluch mimo wszystko domaga się piersi – spróbuj odwrócić jego uwagę, zaproponuj, by to inna osoba towarzyszyła dziecku w trakcie jedzenia (maluchowi jest wtedy łatwiej zrozumieć, czego od niego dorośli oczekują. Tata nie ma piersi, więc naturalnym jest, by zjeść w innej formie niż pierś, a mama zawsze pachnie mlekiem). Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana z maluszkiem, który ma mniej niż rok. Taki maluch dopiero poznaje smak innych potraw, dlatego może nie być gotowym na rozstanie z mlekiem matczynym.
       • minimalizacja karmień nocnych – tutaj przyda się wsparcie partnera / babci / dziadka / cioci. Z tych samych powodów co w punkcie pierwszym – warto, by w trakcie kilku pierwszych nocy to ktoś inny wstawał do dziecka, gdy ono się obudzi.
       • odstawienie całkowite.
       • konsekwentne podtrzymywanie decyzji.

 

Czasem kobiety decydują się na odstawienie malca z dnia na dzień (o tym napisałam tutaj), co dla małej istoty jest niezwykle trudne (pamiętaj jednak o tym, że każde dziecko jest inne i być może – zdarzy się inaczej). Wówczas mogą pojawić się zachowania, sugerujące odrzucenie mamy, złość, agresja bądź też smutek.  Niekiedy kobieta decyduje się na mówienie dziecku, że piersi są chore i je bandażują (to nie jest bezpieczne dla Ciebie Kochana Mamo – zwiększa się ryzyko zastojów piersi, dlatego w momencie odstawiania nie decyduj się na ciasne obwijanie piersi!) Są też panie, które wyjeżdżają na kilka dni, by dziecko zapomniało o piersi. Takie postępowanie może w dziecku wywołać odmienną od oczekiwanej, reakcję, ponieważ po powrocie mamy, może (ale nie musi) łaknąć piersi jeszcze bardziej.

Pamiętaj, że reakcja dziecka będzie jego własną, indywidualną, dlatego dopasuj ścieżkę kończenia laktacji do swojego malucha. Ty, jak nikt inny, znasz je, wiesz, czego możesz się spodziewać. Na bazie własnych obserwacji, swoich oczekiwać i tego, czego może chcieć maluch – wybierz właściwą dla Was drogę. Jeśli dziecko buntuje się, głośno płacze, krzyczy i domaga się piersi – może po prostu nie jest gotowe na taki krok i warto rozważyć odstąpienie od odstawiania, a cały proces rozpocząć jeszcze raz za jakiś czas, kiedy dziecko poczuje w sobie siłę i energię do tego, by dokonać tak ważnego kroku w swoim rozwoju. Dziecko nie robi Ci w ten sposób na złość, po prostu komunikuje swoją potrzebę. Czy warto robić coś przeciwko niemu?

 

Decyzję musisz podjąć samodzielnie. Każda decyzja będzie dobra, jeżeli będzie zgodna z Tobą i z dzieckiem.

 

 

 

Quiz – „ocena gotowości do odstawienia dziecka od piersi”

      • przyczyną odstawienia od piersi jest wiek dziecka:
       a) tak
       b) nie
      • otoczenie wywiera na mnie presję:
       a) nie
       b) tak
      • wracam do pracy i chcę odstawić od piersi:
       a) tak
       b) nie
      • jestem gotowa na podjęcie tego kroku:
       a) tak
       b) nie
      • gdyby było możliwe kontynuowanie karmienia piersią zdecydowałabym się na to:
       a) nie
       b) tak
      • moje dziecko, w mojej ocenie, jest zbyt duże na karmienie piersią:
       a) tak
       b) nie
      • moje dziecko, w mojej ocenie, jest gotowe na odstawienie od piersi:
       a) tak
       b) nie
      • dziecko spożywa inne pokarmy:
       a) tak
       b) nie
      • dziecko potrafi napić się z kubeczka:
       a) tak
       b) nie
       Większość odpowiedzi a) – możesz rozważyć odstawienie dziecka od piersi, wdrażając kilka powyżej opisanych zasad.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *