pielęgnacja niemowlęcia w lecie

Ostatnich kilka dni obfitowało w piękną pogodę. Wysokie temperatury, bezchmurne niebo, cudowne słońce zachęcały do rodzinnych wyjazdów, długich spacerów. Częstym pytaniem, jakie wówczas mi zadawano było „jak ubierać maluszka w taką pogodę?”

Rzeczywiście wątpliwości mogły być duże, a wyraz tego spotykałam na każdym kroku. Mijałam lekko ubrane, radośnie brykające smyki. Spotykałam też niemowlęta, które przy temperaturze powyżej 25oC ubrane były w czapeczki, grubsze bluzy oraz cieplejsze dresowe spodnie bądź też noworodki, które dodatkowo okryte były dwiema warstwami kocyka. Rozpalone, zaczerwienione policzki, spocone czoło oraz mokre kosmyki włosów bynajmniej nie świadczyły o tym, iż maluchom było zimno. Przy czym zaznaczyć trzeba, iż rodzice tych maluchów odziani byli w krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawem.

Jak więc ubierać malucha? Najprostsze sposoby często są najlepsze. Odpowiedź jest banalna: wystarczy zdrowy rozsądek. Maluszek to też człowiek, odczuwa temperaturę podobnie do dorosłego. Wyjątkiem mogą być noworodki, ale te spędzają czas na spacerze w gondoli, w której temperatura często jest wyższa aniżeli temperatura otoczenia, w związku z czym w upalne dni też jest im ciepło.

Kilka prostych zasad:
  1. na spacer w okresie letnim, przy bardzo ciepłych dniach wybierz się w godzinach porannych (8-10) bądź popołudniowych (po godzinie 16), dzięki czemu uniknąć można ekspozycji na promienie słoneczne o najwyższym natężeniu
  2. załóż dziecku ubranka z naturalnych, przewiewnych tkanin (np. bawełnianych). Domieszki tkanin syntetycznych nie pozwalają skórze oddychać, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia potówek
  3. ubierz malca podobnie do siebie (jeśli Ty masz na sobie krótkie spodenki, to dlaczego dziecko ma być w długich? Maluch też człowiek, może być mu gorąco i często – jest) – jeśli masz do czynienia z noworodkiem – okryj go w wózeczku kocykiem delikatnym, jeżeli uznasz to za stosowne
  4. na nieosłonięte części ciała nałóż krem z filtrem, zastosuj środek przeciw owadom
  5. pod plecy dziecka podłóż pieluszkę tetrową / bambusową
  6. do torby spakuj:
   – dodatkowy kocyk (bawełniany, ażurowy, bambusowy) bądź pieluszkę (tetrową, flanelową, bambusową) w razie gdyby zaistniała konieczność okrycia dziecka;
   ponadto:
   – ubranko na przebranie,
   – czapeczkę (jeżeli dzień jest bezwietrzny bądź wiaterek jest delikatny – może być czapeczka z daszkiem, wystarczy bowiem osłonić główkę przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi)
   – pampersy,
   – chusteczki nawilżane,
   – krem z filtrem,
   – woda (co ważne: dla niemowląt poniżej 6 miesiąca życia karmionych wyłącznie piersią nie ma konieczności dopajania, matczyny pokarm zaspakaja w 100% zapotrzebowanie energetyczne malucha – wystarczy maluszka przystawiać do piersi częściej niż zwykle)
   – jeśli maluch ucina sobie drzemkę w trakcie spaceru warto mieć ze sobą moskitierę (i cenny czas przeznaczyć na własną przyjemność np. w postaci czytania książki)
   – parasolkę do ochrony przed słońcem
  7. jeżeli masz wątpliwości, czy dziecku jest ciepło – dotknij jego karku oraz klatki piersiowej: gdy są letnie i suche – możesz być spokojna / spokojny, ponieważ jest to sygnał, iż dziecko ubrane jest odpowiednio.
  1. Czasem jednak na skórze maluszka pojawiają się potówki to drobne pęcherzyki, wokół których skóra może być zaczerwieniona. Tworzą skupiska. Pojawiają się wskutek nadmiernej aktywności gruczołów potowych, najczęściej dotyczą takich miejsc, jak: kark, klatka piersiowa, szyja, pachwiny, pod kolankami, w okolicy pupy.

   Nie jest trudno się ich pozbyć: wystarczy wykąpać maluszka w krochmalu (takim przygotowanym z mąki ziemniaczanej) bądź w roztworze nadmanganianu potasu (do zakupienia w aptece, wystarczy tabletkę rozpuścić w wodzie – woda powinna mieć bladoróżowe zabarwienie) – jeżeli zmiany są miejscowe warto krochmalem bądź roztworem nadmanganianu potasu przemywać tylko zmienione miejsca.

   Gdy potówki się pojawiły należy unikać przegrzewania maluszka, zakładać delikatne, bawełniane ubranka, a ponadto na noc okrywać delikatnie za pomocą cienkiego kocyka bądź pieluszki.

   Jeżeli mimo modyfikacji postępowania stan nie ulega zmianie bądź pogarsza się i tworzą się ropne pęcherze – należy skonsultować się z pediatrą.

  2. Mawia się, że przegrzewanie jest gorsze od wychłodzenia i jest w tym bardzo dużo racji. Hipertermia, bo tak nazywa się stan podwyższonej temperatury, może być spowodowana zbyt długim przebywaniem na słońcu, nieprawidłowym sposobem ubierania.

   Przejawia się  zaburzeniami:
   – termoregulacji,
   – widzenia,
   – świadomości,
   – procesu pocenia się,
   – osłabieniem,
   – bólami i zawrotami głowy,
   – bólami brzucha, nudnościami, wymiotami.
   Maluch jest markotny, marudny, apatyczny.
   Przy pojawieniu się tych nieprawidłowości – należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

   Piękną pogodę należy wykorzystać w 100%, ale trzeba to zrobić mądrze, by w pełni móc cieszyć się latem. Udanych wakacji!:)

    

   Post nie zastępuje porady u specjalisty, ma znaczenie tylko informacyjne. Wszelkie obawy konsultujcie z lekarzem.

One thought on “pielęgnacja niemowlęcia w lecie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *