rozwój dziecka karmionego piersią

Jeno dziecko  z wewnątrz przeniosło się na zewnątrz, odcięte od łożyska, pochwyciło pierś, nie czerwoną, a białą krew pije”.

/Janusz Korczak/

Karmienie piersią a zdrowie 

O tym, jak ogromny wpływ wywiera karmienie piersią na zdrowie noworodka napisałam tutaj oraz tutaj. 

Karmienie piersią a rozwój motoryczny i neurologiczny dziecka

Bliskość, która tworzy się pomiędzy matką a dzieckiem w trakcie karmienia noworodka oraz niemowlęcia zapewnia dziecku możliwość poznawania własnego ciała w różnorodnych płaszczyznach. Istnieje kilka pozycji, które z powodzeniem wykorzystywane są przez mamy do karmienia piersią (a w późniejszym okresie wygibasy, jakie tworzy dziecko przy karmieniu piersią potrafią pokazać, że tych pozycji jest… kilkadziesiąt). Często nie zdajecie sobie sprawy z tego, że dokonując takich zmian wywieracie wpływa na rozwój neurologiczny dziecka. Obracanie dziecka, zmiana jego ułożenia sprawia, iż maluch zaczyna nabywać świadomość własnego ciała, umiejętność rozpoznawania przestrzeni, w jakiej się znajduje, co w przyszłości ułatwi mu podejmowanie działań takich jak pełzanie oraz raczkowanie. Ponadto korzystnie wpływasz na postawę dziecka w przyszłości oraz na integrowanie poszczególnych odruchów w późniejszym etapie rozwoju dziecka. W przeciwieństwie do dzieci karmionych piersią – maluchy karmione butelką często układane są w jednej pozycji, na jednej stronie ciała (tworząc asymetrię), co może negatywnie wpływać na integrowanie się pierwotnych odruchów.

 

Karmienie piersią a aparat mowy u dziecka

Logopedzi od dawna mawiają, że naturalne karmienie usprawnia aparat artykulacyjny u dzieci karmionych naturalnie, co związane jest bezpośrednio z mechaniką odruchu ssania. W trakcie ssania piersi uaktywniona zostaje funkcjonalność języka, żuchwy oraz mięśni, które w późniejszym czasie odpowiadają za naukę mówienia. Dzięki temu maluchy te rzadziej cierpią na wady wymowy, obniża się więc relatywnie ryzyko konieczności uczęszczania na regularne spotkania ze specjalistą.

 

Karmienie piersią a rozwój psycho-społeczny dziecka

Regularne dostawianie dziecka do piersi gwarantuje mu spełnienie potrzeby bliskości, miłości oraz dotyku z osobą mu najbliższą. Wychodząc naprzeciw jego pragnieniom, jako mama budujesz w nim świadomość oraz przekonanie, że w każdej sytuacji będziesz przy nim. To właśnie w trakcie aktu karmienia budują się najsilniejsze więzi wzajemnego zaufania (źródła podają, że u kobiet, które karmią naturalnie, dochodzi do zmian w mózgu, zwłaszcza w tych rejonach, które odpowiedzialne są za empatię i tworzenie więzi (Kim i in. 2011)).

Dziecko, którego potrzeby są zaspokojone staje się jednostką pełną wiary we własne siły. Powszechnie panuje przekonanie, iż dziecko karmione piersią będzie nadmiernie przywiązane do mamy, co negatywnie wpłynie na jego dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Nic bardziej mylnego. Poprzez karmienie piersią matka kształtuje postać gotową do zawierania nowych znajomości z jednoczesną świadomością malca, że wszelkie niezbędne wsparcie już posiada. Dziecko, którego potrzeby były spełniane, uczy się, jak w przyszłości odpowiadać na cudze potrzeby (responsywność), przy jednoczesnym zachowaniu własnych granic. Ponadto psychiatrzy twierdzą, iż zdrowie psychiczne dzieci karmionych piersią jest na dużo lepszym poziomie (chociażby poprzez fakt, że karmienie piersią zmniejsza odczuwany przez matkę stres – Groër, 2005 – a jak wiemy: spokojna i szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko!), a to zmniejsza się ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, mogących pojawić się w starszym wieku u dziecka.

 

Karmienie piersią to najlepszy z możliwych sposobów żywienia noworodka oraz niemowlęcia, bowiem korzystnie wpływa na rozwój dziecka oraz wywiera pozytywny wpływ na jego zdrowie w przyszłości. A więc… niech maluch je na zdrowie!

Noworodek ma tylko trzy wymagania. Potrzebuje ciepła w ramionach matki, pokarmu z piersi   i bezpieczeństwa płynącego z wiedzy o jej obecności. Karmienie piersią spełnia wszystkie trzy.”

/Grantly Dick-Read/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *