zalety karmienia piersią cz. II

O tym się mówi coraz częściej. Mamy więcej badań, dotyczących składu, wpływu oraz ewentualnych korzyści z jego zastosowania. Mleko mamy. Ile znaczy dla dziecka? Jakie są zalety karmienia piersią? Zapraszam na kolejny post o tym, jak wiele dobrego wnosi natura w życie noworodka i niemowlęcia.

Matczyne mleko pod względem składu dopasowuje się do indywidualnych potrzeb dziecka. Tak, dokładnie tak. Twoje dziecko otrzymuje pokarm, który spełnia wszystkie jego wymagania. Znajdziesz w nim wszelkie niezbędne do rozwoju substancje (tłuszcze, cukier, białko, składniki mineralne, witaminy, przeciwciała…), które od samego początku wspierają malucha w codziennym życiu.

Wiesz dlaczego pokarm mamy nazywany jest pierwszą szczepionką? Z uwagi na zawartość immunoglobulin, które wzmacniają organizm dziecka. Dzięki temu zmniejszone zostaje ryzyko zachorowań na choroby układu oddechowego, układu moczowego, układu pokarmowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Chyba każdy z nas obawia się zespołu śmierci łóżeczkowej. Wyobraź sobie, że ryzyko wystąpienia SIDS zmniejsza się u dzieci, które żywione są mlekiem mamy (istnieje szereg badań, które potwierdzają powyższą teorię)!

Jakby tego było mało – pokarm matki w pierwszym półroczu życia dziecka zaspakaja 100 % jego zapotrzebowania energetycznego. Co oznacza, że taki brzdąc nie wymaga dopajania, dokarmiania, bo Twoje mleko w zupełności mu wystarczy. Wzmacnianie bariery jelitowej dzięki czynnikom wzrostowym zapobiega w dalszych etapach życia dziecka wystąpieniu takich problemów jak nietolerancje i alergie pokarmowe! Ponadto maluch karmiony piersią ma niższe BMI od tych, które otrzymują mleko modyfikowane, a to zdecydowanie poprawia jakość życia w późniejszych latach, minimalizując ryzyko wystąpienia otyłości.

Spójrzmy bardziej długofalowo. Współcześnie coraz więcej ludzi zmaga się z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, cukrzycą, astmą. Czy wiesz, że karmiąc piersią sprawiasz, że ryzyko zachorowania na powyżej opisane jednostki chorobowe zmniejsza się? Inwestujesz więc w przyszłość swojego dziecka, zapewniając mu zdrowszy start. Nie bez przyczyny Janusz Korczak mawiał, że mleko mamy jest „białą krwią,” wskazywał bowiem, jak istotne jest prawidłowe żywienie maluszka już na samym początku.

Karmienie piersią korzystnie wpływa także na mózg malucha, w badaniach potwierdzono, że maluchy żywione mlekiem mamy mają wyższy iloraz inteligencji od tych, które karmiono mlekiem modyfikowanym. Na dowód tego przetoczę Wam badanie, które wykonano na Białorousi na grupie 17 046 dzieci. Wyniki były zaskakujące. Okazało się bowiem, że te z dzieci 6,5-letnich, które karmione były piersią jako niemowlęta uzyskiwały lepsze stopnie z „czytania, pisania i matematyki nich ich rówieśnicy, którzy nie byli karmieni naturalnie.” /Kramer i in. 2008/ (Za Nancy Mohrbacher i Kathleen Kendall-Tackett).

Nie można pominąć także aspektu emocjonalnego. Regularne przystawianie noworodka do piersi gwarantuje mu zaspokojenie potrzeby bliskości, umożliwia nawiązanie więzi między nim a mamą, a także pozwala na zbudowanie zaufania. To procentuje w przyszłości umiejętnością nawiązywania kontaktów, bycia otwartym dla innych ludzi i przekonaniem, że od strony mamy zawsze jest wsparcie.

Karmienie piersią jest ważne. Jest istotne. Pozwala na rozpoczęcie, zachowanie i utrzymannie życia w zdrowiu.

A jakie jest Twoje zdanie? Do kiedy karmiłaś piersią? Podziel się z nami w komentarzach.

 

Tekst napisany na prośbę https://www.facebook.com/DzieckoPKU/ 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *